Yazar Jean-Marie Apostolidès yaşamını yitirdi

Yunan asıllı Fransız romancı, denemeci, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve üniversite profesörü Jean-Marie Apostolidès, kanser hastalığı nedeniyle 79 yaşında hayatını kaybetti.

Denemeleriyle Fransız edebiyatına katkıda bulunan Jean-Marie Apostolidès, 79 yaşında nadir görülen bir kanser türün sebebiyle yaşamını yitirdi. Haber Global’in aktardığına göre, Quebec karşı kültürün kült ismi Patrick Straram’ın yeniden keşfedilmesine yaptığı katkıyla da anılan Fransız yazar bir avangard uzmanıydı. 2006’da Les Tombeaux de Guy Debord’u yayınladı. Dokuz yıl sonra Debord’un bir biyografisine de imzasını attı.

Tenten hakkında birçok makalesi de yayınlandı

Kaczynski’nin Sanayi Toplumuna Karşı Manifesto kitabını Fransızcaya çeviren isim olan Apostolides çizgi roman dünyasıyla da ilgiliydi. Bir Herge uzmanıydı. 1984 yılında Les Metamorphoses de Tintin’i yazdı. Tenten hakkında birçok makalesi de yayınlandı.

Quebec’i seven ama hayatının büyük bölümünü Kaliforniya’da geçiren Apostolides, bu nedenle Fransız entelektüel çevrelerince genelde hor görüldü. Ancak bu onun yazmasına engel olmadı.

2012 yılında Luc Giard’la birlikte Konoshiko adında bir çizgi roman bile yayınladı. Buradaki amacı “yeraltı” Montreal tasarımlarını yer üstüne çıkarmaktı. Kanada’nın birçok şehrinde çeşitli sürelerde çalışan Apostolides birkaç tiyatro oyununa da imza attı. 2001’de yayınladığı L’Audience adlı romanı da büyük ses getirdi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*