Başkan Büyükkılıç: “Şehir zemininin röntgenini çekeceğiz”

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, asrın felaketi 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremler sonrası Türkiye’nin seferber olarak tek yürek şeklinde giriştiği depremin yaralarını sarma çalışmaları hummalı şekilde sürdüren, deprem bölgesi ve Kayseri arasında adeta mekik dokuyan ve çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Başkan Büyükkılıç, 6 Şubat deprem felaketinden hemen sonra Kayseri’yi depreme dirençli hale getirmek ve insanları tüm kuruluşlarla işbirliği halinde tutmak için kentte çalışmaların ve çalışmalar sonucu çıkan projeleri sürdürüyor.

Bu kapsamda Deprem Master Planı Çalışmaları’na devam eden Büyükşehir Belediyesi, Şehir Merkezi’nde tam 200 milyon metrekare alanda mikro bölgeleme çalışmalarına başladı.

Başkan Büyükkılıç, konu hakkında yaptığı açıklamada Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile ortak yürütülen çalışmalar kapsamında şehir merkezinin tüm zemin özelliklerini ortaya koyacak mikro bölgeleme çalışmalarına başladığını duyurarak, bu kapsamda zemin etütleri jeofizik etütler laboratuvar deneylerinin yapılacağını ifade etti.

“ŞEHRİN ZEMİN RÖNTGENİ ORTAYA KONACAK”

Yapılan çalışma ile şehrin zemin röntgeninin ortaya çıkacağını vurgulayan Başkan Büyükkılıç, “Elde edilen sonuçlar bilim insanları ile değerlendirilerek adeta şehrin zemin röntgeni ortaya konacak. Yine Kayseri ve yakın çevresini etkilemesi öngörülen on adet fay segmenti için de MTA ve TÜBİTAK işbirliğiyle inceleme çalışmaları tamamlandı, bilgisayar analizleri ve modelleme çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla ilimiz ve yakın çevresinin tüm depremsellik özellikleri ortaya konmuş olacak ve ileride yapılacak çalışmalara ışık tutacak çalışma olacak” diye konuştu.

“ŞEHRİMİZİ DEPREME DİRENÇLİ HALE GETİRECEĞİZ”

Depremin dünya genelinde en yaygın gerçekleşen ve tahrip edici gücü en büyük olan doğal felaketlerden biri olduğunu dile getiren Başkan Büyükkılıç, “Deprem hem bireysel hem de kurumsal düzeyde toplumsal yapı üzerinde derin izler bırakıyor. Tedbirli olarak, bu çalışmalara daha çok önem vereceğiz. Aksi halde, geçmişte olduğu gibi gelecekteki depremlerde de can ve mal kayıpları yaşanabilir. Şehrimizi geliştirip, güzelleştiriyoruz. Deprem konusunda da kolları sıvadık. Depreme dirençli hale getirmek ve insanları tüm kuruluşlarla işbirliği halinde tutmak için şehrimizin zeminin röntgeni çekilecek” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir