PEN Yazarlar Derneği’nden AYM Krizine Dikkat Çeken 10 Kasım Açıklaması! Mustafa Kemal Atatürk Bunları Önceden Görmüştü

Pen Yazarlar derneği, Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85. yılı için bir açıklama yaptı. Dernek, açıklamasında son günlerde tartıştığımız Yargıtay – AYM krizine de dikkat çekti.

Pen Yazarlar Derneği’nin açıklaması şöyle:

“Cumhuriyetimizin kurucusu, bağımsızlık savaşımızın önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85’inci yılında biz, PEN Yazarlar Derneği, 10 Kasım’ı bir yas günü olarak değil, Cumhuriyete, devrim ilkelerine sahip çıkma günü olarak görüyoruz. Büyük devrimciye sevgi, saygı, minnet duygumuzu ifade ederken, kamuoyuna da içinde yaşadığımız kabul edilemez korkunç gerçeklerle yüzleşmesi, hesaplaşması için çağrıda bulunuyoruz.

Bu korkunç gerçeklerin başında hukuk dışı düzen gelmektedir. Anayasa’nın ayaklar altında çiğnenmesidir. Yargıtay, Danıştay, Sayıştay gibi anayasayla kurulmuş mahkemeleri, nicedir yok sayan bir sistemle yönetiliyor olmamızdır…

Mustafa Kemal Atatürk bunları önceden görmüştü. “Dahili ve harici düşmanlara” karşı bizleri uyarmıştı. “Mirasım bilim ve akıldır” demişti… Bu 10 Kasım’da bu sözler bizim rehberimiz olsun! Cumhuriyetin ikinci yüzyılının başlangıcında uluslararası hukuk kurallarına göre karar veren bir yargı istiyoruz. Kurucu felsefeden, Cumhuriyetin aydın ve aydınlanmacı hedefinden, hukukun üstünlüğünden, başta bağımsızlık ve laiklik olmak üzere devrim ilkelerinden, PEN Yazarlar Derneği olarak asla vazgeçmeyeceğimizi kamuoyuna duyururuz/ duyuruyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir