Siyasetçilerden ‘Aksa Tufanı’ yorumları

Bu sabah Hamas başta ve Filistin’deki diğer direniş gruplarının başlattığı Aksa Tufanı Operasyonu bütün hızıyla sürüyor. Direnişçiler, İsrail askeri hedeflerine yönelik saldırılarını sürdürüken siyasetçilerden açıklamalar geldi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye olarak bu sabah İsrail’deki hadiseler ışığında tarafları itidalle hareket etmeye, gerilimi tırmandıracak fevri adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz.” dedi.

KILIÇDAROĞLU: “FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ”
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Savaş olmasını asla istemeyiz. Demokratik ölçüler içerisinde uluslararası kuruluşların da devreye girerek hem barış sağlaması hem de Filistin’in hakkının teslim edilmesi lazım.” ifadelerini kullandı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Marmaris’te düzenlenen Yerel Medya Çalıştayı’na katıldı. Kılıçdaroğlu, çalıştayın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
ABD tarafından Türkiye’ye ait bir silahlı insansız hava aracının (SİHA) Suriye’nin kuzeyinde düşürülmesine ilişkin soruya Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:
“Bir; Türkiye’nin egemenlik haklarına bir başka ülkenin müdahalesini asla doğru bulmuyoruz ve kabul etmiyoruz. İki; Dışişleri Bakanlığı, Millî Savunma Bakanlığı, bu konuda topluma yeteri kadar aydınlatıcı bilgi vermemiştir. Bu da büyük bir felakettir.”
Gazze Şeridi’nde yaşananlarla ilgili soru üzerine de Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
“Filistin öteden beri hak arayan bir ülkedir. Filistin halkının her zaman yanındayız. Savaş olmasını asla istemeyiz. Demokratik ölçüler içerisinde uluslararası kuruluşların da devreye girerek hem barış sağlaması hem de Filistin’in hakkının teslim edilmesi lazım.”

YENİDEN REFAH’TAN HAMAS’A DESTEK
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Hamas’ın başlattığı ‘Aksa Tufanı’ operasyonuna ilişkin, “Her zaman ifade ettiğimiz gibi İsrail maalesef laftan anlamıyor. Mutlaka bir güç ortaya konması ve bizim güçlü olmamız lazım. ‘İsrail laftan değil güçten anlar’ diyen merhum Erbakan hocamızı bir kez daha anıyoruz. Hükümetimiz de Sayın Cumhurbaşkanı da bunu sık sık ifade ediyor. Ancak bu ifadelerimizin hayata geçirilebilmesi, bunların bir mana ifade edebilmesi için Türkiye’nin güçlü bir ülke olması lazım” dedi.

DAVUTOĞLU: ‘FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN HAKLI DİRENİŞİ DESTEKLİYORUZ’
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Hamas’ın işgalci rejime operasyonu ardından ‘Filistinli kardeşleriminiz haklı direnişi’ni desteklediğini söyledi.
Davutoğlu X hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi.
“Mescid-i Aksa’nın kutsiyetinin ve İslami kimliğinin sürekli ihlal edilmesi, İsrail işgali altındaki topraklarda süregiden saldırılar ve yeni yerleşimler kurulması karşında İslam Dünyası tarafından sahipsiz bırakılan Filistinli kardeşlerimizin haklı direnişini dün olduğu gibi bugün de destekliyorum. Kalıcı bir barış İsrail’in Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal mekanlara saygı göstermesi, egemen bir Filistin devletini engellememesi, işgal altındaki topraklarda yeni yerleşimler inşa etmemesi, Filistinlilerin en temel insani haklarına saygı göstermesi ve Gazze’ye dönük tüm ambargoların kaldırılması ile mümkün olabilir. İsrail’in muhtemel savaş ilanı ile daha da yıkıcı sonuçların ortaya çıkmaması için Türkiye vakit geçirmeden İslam İşbirliği Teşkilatı’nı acil toplantıya çağırmalı ve ilgili taraflar arasında derhal ateşkesin sağlanabilmesi için diplomatik bir eylem planı ortaya koymalıdır.”

KARAMOLLAOĞLU: FİLİSTİN HALKININ HER DAİM YANINDAYIZ
Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise, Hamas’ın başlattığı operasyonu ‘Filistin’in kendini savunma hakkı’ olarak nitelerken “Filistin halkının her daim yanındayız” dedi.
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın siyonist rejime karşı başlattığı ‘Aksa Tufanı’ operasyonunu desteklediğini açıkladı.
Karamollaoğlu sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:
“İsrail, bölgemiz ve tüm dünyanın huzur ve barışı için en büyük tehdit olagelmiştir. Bugüne kadarki sözlü kınamaların hiçbiri İsrail’in Filistin’deki işgali ve katliamlarını engelleyememiştir. Her seferinde görülmüştür ki İsrail, sadece ama sadece güçten anlamaktadır. Bu hususlar dikkate alındığında Hamas’ın, terör devleti İsrail’in yıllardır sürdürdüğü işgal politikasına ve vahşi saldırılarına karşı başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonu da Filistin halkının kendini savunma hakkı kapsamında değerlendirilmelidir. Bugün bir kez daha açık ve net olarak ilan ediyoruz ki; biz, dost ve kardeş Filistin halkının her daim yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir