SSK ve Bağkur emeklilerine maaş kısıtlaması getirildi ‘Milyonlarca emekliyi çıldırtacak karar’

Vadesi gelmemiş borçlar gerekçe gösterilerek emeklilerin başvuruları aylarca askıya alınmışken, uzun süre sonra reddedilen başvuruların yenisi yapılsa dahi arada geçen süreye ait toplu ödeme SGK tarafından maalesef ödenmiyor. Yaklaşık 16 milyonun üzerindeki emeklilerin büyük bölümünü SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından mağdur ediliyor.

28 Şubat’ta Meclis’ten geçen EYT düzenlemesinin ardından 2 milyon 250 bin vatandaşın başvurusunu askıya alan SGK, bu kez ise normal şartlarda emeklilik için gereken koşulları sağlayan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin başvurularını onaylamıyor. SGK Uzmanı Özgür Erdursun, konu ile ilgili milyonlarca emekliyi ilgilendiren çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“SGK EMEKLİ AYLIĞI BAĞLAMIYOR”

Sosyal medya hesabı üzerinden kötü haberi veren Erdursun, “SGK Bağ-Kur’luları mağdur ediyor! Kanun tanımıyor! Sıfır borçla emeklilik için müracaatta bulunanlara vadesi gelmeyen borcunu ödemediği için emekli aylığı bağlamıyor. Emeklilik için müracaatta bulunduğu tarihten aylar sonra, borcun bu sürede de devam ettiği için tekrar ödeme yapmasını istiyor biriken emekli aylıklarını da ödemiyor” şeklinde açıklamada bulundu.

“BAŞVURULAR RET CEVABI ALIYOR”

Emeklilik için prim ve yaş şartını tamamlayan adaylar, emeklilik başvurusu yapmasının ardından uzun süre kasıtlı olarak bekletiliyor diyen Erdursun, “Başlangıçta “başvuru yoğunluğu” gerekçe gösterilerek değerlendirilmeyen emeklilik başvuruları, aylar sonra henüz vadesi dahi gelmemiş borçlar öne sürülerek ret cevabı alıyor” dedi.

BİNKERCE LİRA EKSİK YATACAK

Erdursun, “Söz konusu ret cevabının ardından emekli adayları, vadesi gelmeyen borçları dahi ödeyerek yeni başvuru yapıyor olsa da, SGK, ikinci başvuruyu geçerli başvuru olarak kabul ederek, aylar önce yapılan ve reddedilen başvuru nedeniyle beklenen toplu ödemeyi yapmama yoluna gidiyor. Bu durum SSK ve Bağ-Kur emeklilerini isyan ettirirken, yeni emekli olacak milyonlarca vatandaşın da eline geçecek binlerce liranın eksik yatmasına sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme: 31 Ocak 2024 / 08:26

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir