TBMM Genel Kurulu’nda muhalefet partilerinin grup önerileri kabul edilmedi

TBMM Genel Kurulu’nda Saadet Partisi, İYİ Parti, HEDEP ve CHP’nin gündeme ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.

MHP Meclis Başkanvekili Celal Adan’ın yönettiği Genel Kurul’da, Saadet Partisinin “Kredi Garanti Fonu”, İYİ Partinin “kira fiyatları”, HEDEP’in “belediyelerdeki kayyumlar” ve CHP’nin “deprem sonrası Hatay” konularındaki önergelerinin gündeme alınması önerileri görüşüldü.

Partisinin grup önerisi üzerinde konuşan İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, başta büyükşehirler olmak üzere Türkiye’de ciddi bir barınma krizi yaşandığını savundu.

Merkez Bankası verilerine göre son iki yılda, konut fiyatlarının ortalama yüzde 447 arttığını belirten Kaya, seçim bölgesi Antalya’da bu oranın yüzde 550 olduğunu söyledi. Kaya, “Bugün kendi ilim Antalya’da kamu görevlilerinin, emeklilerin, asgari ücretli çalışanların kiralık ev bulma imkanı yok denecek kadar azdır.” diye konuştu.

Kamu görevlilerinin Antalya dışına sürekli tayin istediğini, kamu kurumlarındaki boş kadro sayısının arttığını anlatan Kaya, bu durumun vatandaşların kamu hizmetine erişiminde sorunlara yol açtığını belirtti. Kaya, “Devletimiz kamu görevlilerinin barınma sorununu çözecek yeni tedbirler geliştirmek zorundadır.” dedi.

TIKLAYIN – HEDEP’li vekillerden Celal Adan tepkisi: Meclis kürsüsü işgal edildi

“Öğrenciler kalacak yer bulamıyor”

Saadet Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, öğrencilerin üniversite eğitimi için gittikleri illerde kalacak yer bulamadığını söyledi.

Ev sahipleriyle kiracılar arasında sorunlar yaşandığına işaret eden Ekici, “İktidar ev sahiplerine kira artış oranı olarak yüzde 25 sınırı koydu. Bu durumda ne oldu? Ev sahipleri huzursuz, kiracı huzursuz. Yıllarca uyum içinde bir sözleşmenin peşinden giden ev sahipleriyle kiracılar düşman oldular.” diye konuştu.

HEDEP İstanbul Milletvekili Keziban Konukcu Kok, özellikle büyük kentlerde kiraların başa çıkılamaz boyutta olduğunu ifade etti.

İnsanların yaşadığı kenti terk etmek zorunda kaldığını savunan Kok, “Özellikle İstanbul’da yaşayan emekçiler öncelikle kenar semtlere, daha sonra başa çıkamadıkları için Çerkezköy, Gebze gibi İstanbul dışındaki kentlere taşınmak zorunda kalmakta.” dedi.

TIKLAYIN – Meclis Başkanvekili Celal Adan’ın mikrofonu açık kaldı: ‘P..venkler…’


MHP Meclis Başkanvekili Celal Adan

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, önlenemeyen kira artışlarını ilk gündeme getiren milletvekillerinden biri olduğunu, üniversite öğrencilerinin yaşadığı “barınma krizi” ile kiracı-ev sahibi arasında yaşanan sorunların çözümü için Meclis araştırması önergesi verdiğini kaydetti.

Vatandaşların “Sadece kiramızı karşılamak için yaşıyoruz ve çalışıyoruz.” dediğini aktaran Kış, barınma sorununun bir an evvel çözülmesini istedi.

“Fırsatçılıktan kaynaklı fiyatlama davranışları da eklenince…”

AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök ise son 3 yıldır dünyanın zor bir süreçten geçtiğini, pandemi süreciyle arz talep dengesinin bozulduğunu dile getirdi.

Dünyadaki yüksek enflasyondan Türkiye’nin de etkilendiğini belirten Ök, “Maalesef, ülkemizde, küresel sıkıntılara tamamen fırsatçılıktan kaynaklı fiyatlama davranışları da eklenince daha da ağır bir tabloyla karşı karşıya kaldık. Ortada ekonomik hiçbir gerekçeyle açıklanamayacak afaki rakamları gördük. Bu afaki artışları konut ve ev kiraları fiyatlarında daha da fazla gördük.” diye konuştu.

Ök, kampanya kapsamında İstanbul’da 1 milyon 233 bin bağımsız birim için başvuru yapıldığını, uzlaşması sağlanan 108 bin konutun projelendirme çalışmalarına başlandığını söyledi.

Görüşmelerin ardından yapılan oylamalarda Saadet Partisi, İYİ Parti, HEDEP ve CHP’nin grup önerileri kabul edilmedi.

 

HEDEP’ten Adan protestosu

TBMM Genel Kurulu, 27 Ekim’de Meclis Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. HEDEP’li Sırrı Sakık ile tartışma yaşayan Celal Adan’ın mikrofonunun açık olduğu bir sırada “p.venkler” dediği duyuldu. Sırrı Sakık, konuşma yaptığı sırada küfrü duymadığını, arayarak uyaranların olduğunu ve görüntüleri inceledikten sonra açıklama yapacağını söyledi. Celal Adan ise T24’ün sorusu üzerine küfür etmediğini söyledi.

MHP Meclis Başkanvekili Celal Adan’ın yaklaşık 1 ay önce Meclis’te mikrofonunun kapalı olduğunu düşünerek HEDEP’li milletvekillerine küfür etmesi ve özür dilememesini HEDEP, kürsüyü işgal ederek protesto etti. 

TIKLAYIN – Meclis Başkanvekili Celal Adan’ın mikrofonu açık kaldı: ‘P..venkler…’

Adan, bugün toplanan TBMM Genel Kurulu’nda özür dilemeyeceğini belirterek, “Geçtiğimiz günlerde Meclis’i yönettiğim oturumla ilgili olarak bazı tartışmalar Genel Kurul’da gündeme gelmiştir. Bu konuda oturum sırasında ifade ettiğim hususlar bizatihi tutanaklarda yer almaktadır. Bunun dışında beni ve parlamentoyu bağlayacak hiçbir husus bulunmamaktadır. Hepinize saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine söz alan Sırrı Sakık, “Bu parlamentodan özür dilemeniz gerekir. Bizden özür dilemeniz gerekir. Bize milyonlarca oy vermiş vatandaşlardan özür dilemeniz gerekir. Öyle geçiştirmekle olmaz. Grupta oturup birbirinizi alkışlamakla olmaz. Sizi sanki Kurtuluş Savaşı’nda bir kahraman gibi karşılıyorlardı. Çok ayıp. Bunlar size de parlamentoya da hiçbirinize yakışmıyor” dedi.

Alkışla protesto ettiler 

Sakık’ın konuşmasının ardından Meclis’te gerilim yaşandı. Adan başka bir vekile söz vererek Genel Kurul’a devam etmek istedi. Mikrofonun sesi açılmadan konuşan Sakık’ın sözleri üzerine Adan “Yalan söylüyorsun” dedi. Sakık da “Sen yalan söylüyorsun” diye karşılık verdi.

Adan’ın söz verdiği diğer vekillerin konuşmaları Meclis’te ıslık ve alkışla protesto edildi. Saruhan Oluç, “Bu şekilde çalışmayı kabul etmiyoruz, hala özür dilemiyorsun” dedi. Bunun üzerine HEDEP’li vekiller Meclis kürsüsünü işgal etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir