Türkiye, Dijital Telif Haklarının Konuşulması için Google’ı Ankara’ya Davet Etmeye Hazırlanıyor

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman,  A Para’da yayınlanan Dilek Güngör ve Özlem Doğaner’in sunduğu ‘Ekonomi Masası’ programında konuştu. TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Yayman, “Bütçeden sonra Google ile masaya oturulacak” dedi.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/yazarlar/dil…

Sabah Gazetesi’nin haberine göre Fransa, Almanya, İspanya, Avustralya, Kanada gibi birçok ülkede yasalar konusununda gündeme gelen Google, telif ödemelerini kabul etti.

A Para’da yayınlanan Dilek Güngör ve Özlem Doğaner’in sunduğu ‘Ekonomi Masası’ programında konuşan TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, Türkiye’de de yasa çalışmasının hızlandığını açıkladı.

Yayman, “Brüksel’de, Londra’da, Paris’te ne varsa Google hangi anlaşmaya bağlı kalıyorsa Ankara’da da onu istiyoruz. Bu kırmızı çizgimiz. Google’ın çifte standart yapmasını istemiyoruz. Dijital telif için masaya oturmasını istiyoruz” diye konuştu.

Ek olarak, “Geçen dönemde bu konuşuldu, ancak araya deprem girdi. Yeni dönemde bütçeden sonra onları çağıracağız. Paydaşları bir araya getireceğiz. Google ile içerik üreticileri arasında sözleşme yapılması gerekiyor. Bu konuda bir düzenleme yapılması olmazsa olmaz” dedi.

Bu kapsamda birkaç aşamalı ajandaları olacağını belirten Yayman, “Birincisi Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu güncellemek. Hem Kültür ve Turizm Bakanlığı hem de TBMM’nin hazırlığı var. Haberin telif kapsamına alınması gündeme gelecek. Ondan sonra sözleşme için Google ile masaya oturulacak” dedi.

Google ve Meta, Avustralya, Fransa ve Almanya gibi birçok ülkede dijital telif yasaları hayata geçirdi. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ta içeriklerin karşılığı olarak yayıncılara ödeme yapması zorunluluğu doğdu.

Türkiye’de ise Dijital Telif Yasası’nın henüz hayata geçmemiş olması nedeniyle Google başta olmak üzere arama motorları ve sosyal platformlar yayıncılara telif ödemesi yapmıyor.

Haberi okumak için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir